Farelerle Başa Çıkmak!

admin | 22 Ağustos 2018 | 0 | fare ilaçlama

Fare kemiriciler familyasından Myomorpha alt cinsinden gelmektedir. Fareler hayvanlar âleminin birer üyesi olup, kemirgenler ailesinde incelenen memeli bir türdür. Çok hızlı üremekte ve kaçabilmektedir. Tüm kıtalara yayılmışlardır. Her türlü bitki, meyve, sebze kök bitkiler ve işlenmiş mamüllerle beslenmektedir. Başlıca bilindik fareler; fındık, çatı, lağım tarla olmak üzere ayrılmaktadır.

Fareler her türlü gıda, tarlalardaki ürünlerle beslenmektedir. Küçük ve esnek yapısı ile en ücra köşelere kadar girebilmektedir. İnsan eliyle yapılan korunaklı ambarlara girebilmektedirler. Farelerin güçlü dişlere sahip oluşu kemirme yeteneklerini oldukça geliştirmiştir. Bu sebeple saklanılan ürünleri onlardan korumak bir hayli zordur.

Fareler türlü besinlerle beslenip ücra köşelerde yaşamalarından dolayı birçok yönden insan sağlığına tehdit oluşturmaktadır. Lağım faresi, lağımda bulunan bütün mikropları bünyesinde barındırmaktadır. Fareler, insanların yaşam alanlarına fazlasıyla ortak olmaktadır.

Fareler üzerlerinde veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma gibi vb. birçok hastalığı taşırlar. İnsanların ortamlarına girerek bu hastalıkların yayılmasına neden olurlar. Fareler insan sağlığına direk tehdit oluştururken, tarım alanlarına toplu olarak saldırmalarıyla da insanları zarara uğratmaktadırlar. İnsanlara en fazla zarar veren fare cinsi; ev faresi faresidir. Uzun süre aç kalan fareler insanları ısırdığında ise salyaları narkoz etkisi göstererek insanlara oldukça fazla zarar verebilmektedir.

Farelerin, insan yaşam alanlarına kolaylıkla girebilmeleri ve kamufle olmaları, zararları göze alındığında onlarla mücadeleyi şart hale getirmektedir.

Evde Fare Görüldüğünde Yapılması Gerekenler!

Şehir yaşamında insanların gıdalarını paylaşmak için fareler oldukça belirgin bir şekilde varlıklarını sürdürmektedir. Fareler akıllı ve sinsi hayvanlardır. Koku ve tat alma özellikleri çok gelişkin olduğundan en iyi korunan gıdalara bile ulaşmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bu sebepler evlerimizin gıda bölümlerini farelerden korumak için zorunlu hale getirmektedir. Farelerden korunmak için yapılması gereken en önemli şey Fare İlaçlama dır. Örneğin evinizde fare gördünüz hemen bir ilaçlama servisini arayarak. Evimde Fare Var, ne yapmalıyım derseniz çağıracağınız servis size en güvenli ve sağlıklı şekilde farelerden kurtulmanıza olanak sağlar. Farelerle sadece kendi çabanızla baş etmek sadece zaman kaybı olacaktır. Fareler dayanıklı ve zeki yapılarıyla belirli bir süre sizden kaçacak sonrasında yine ortaya çıkacaklardır. Bu sebeple fare ile mücadelede en garanti yol Fare ilaçlamadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir